בשוק קיימים סוגים שונים של מלטשות כאשר ההבדלים ביניהן נעוצים בחברת המותג שמייצרת אותם, בגודלן, בעוצמה שלהן, בטכנולוגיה שמציעות ובהתאמתן לסוגים שונים של עבודות. לכל מלטשת ישנם יתרונות וחסרונות אותם ריכזנו עבורכם במדריך הבא, כך שבאפשרותכם יהיה להגיע להחלטה צרכנית כמה שיותר מושכלת ונבונה.

מלטשות הן כלי חשמלי אשר נעשה בו שימוש רב הן בקרב אנשים פרטיים, הן בקרב אנשי מקצוע והן בתעשייה. ישנם סוגים שונים של מלטשות ולמרות ההבדלים ביניהן, יש להן מכנה משותף אחד: ייעודן. כשמן כן הן, משמשות לליטוש חומרים שונים ולביצוע גימורים ופוליש. בין החומרים אותם ניתן ללטש באמצעותן נמצאים עץ, מתכת, פלסטיק, אבן, בטון ועוד. על פי רוב הליטוש מתבצע באמצעות חיכוך המלטשת על המשטח בעזרת נייר לטש בדרגות חספוס שונות.

מלטשת סרט

הרוטטת: מלטשת גימור ומלטשת דלתא


סוג זה של מלטשות מאופיין עם תנועה רוטטת בעת השימוש, תנועה אשר העניקה להן את שמן. מבין כל המלטשות זו אולי הנפוצה ביותר, היא מגיעה במגוון גדלים החל ממלטשת מיניאטורית בגודל כף יד המתאימה למשטחים קטנים ועד מלטשת גדולה ומלבנית בה יש צורך בשתי הידיים והיא מתאימה למשטחים גדולים יותר. חסרונותיה במהירותה האיטית עד בינונית, עם זאת כן ניתן לראות תוצאות מיטביות בעבודה הדרגתית. היא מתאימה לשימושים שונים לרבות לליטושים גסים ועדינים. יש לקחת בחשבון שהרטט עשוי להשאיר סימנים.

כלי רב-תכליתי: מלטשת

כלי אשר גם הוא מבוסס רטט והוא בעל שימושים רבים, בניהם גם ליטוש ומכאן יתרונו הגדול. ניתן לחבר לכלי אביזרי ליטוש בגדלים שונים ולהם להציד ניירות ליטוש שונים לפי הצורך. בשוק קיימים מגוון רחב של כלים רב-תכליתיים, אך לא כולם מספיק איכותיים כדי לעמוד במשימות הנדרשות בהצלחה. בעת רכישה של כלי כזה חשוב לרכוש כלי איכותי חזק ושל מותג איכותי על מנת שאכן יוכל לבצע את העבודה הנדרשת בקלות ומהירות ובמינימום רעש ורטט.

האקסצנטרית: מלטשת מעגלית

מלטשת זו פועלת בתנועות מעגליות וכתוצאה מכך ניירות הליטוש שלה עגולים. כמו במלטשת הרוטטת, גם כאן ישנו רטט בעת הליטוש, אולם בסוג זה נוסף לרטט ישנה גם תנועה סיבובית. בדרך זו ניתן ללטש בזוויות שונות, מה שמשפר את איכות הליטוש וממזער את הסיכוי להשארת סימנים. יתרונותיה באים לכדי ביטוי באיכות הליטוש המצוינת ובעובדה שפועלת במהירות בינונית ומעלה. חסרונה טמון במחירה היקר יותר לעומת מלטשות רוטטות אולם ההשקעה משתלמת, מכיוון שהתוצאות יותר איכותיות במקביל. כמו כן עבודתה תהיה פחות יעילה במשטחים קטנים.

האיכותית: מלטשת סרט

אם חיפשתם מלטשת מהירה ואף מהירה מאוד, כדאי לשקול את האפשרות של מלטשת סרט. במלטשות אלו נעשה שימוש בסרט ליטוש אותו מותחים על שני גלילים שמניעים אותו. סרט הליטוש מגיע בגדלים ואורכים שונים לבחירה, בהתאם לדגם. מלטשות סרט מתאימות למקרים בהם רוצים להשיג גימור אחיד ושליטה מקסימלית על העבודה. למלטשות אלו ישנם יתרונות רבים וחסרונן הוא במחירן, שכן יחסית למלטשות אחרות הן נחשבת ליקרות יותר. חשוב לציין שאם קונים מלטשת סרט מומלץ להשקיע בחברת מותג איכותית ולה מוצר ברמה גבוהה עד לרמת הפרט הקטן, זאת במידה ורוצים שליטה מלאה ודיוק רב בעת הפעלתה.

fein-il
המגולגלת: גליל ליטוש 

ישנן מקדחות אליהן ניתן לחבר ציר גומי ולהלביש עליו גליל ליטוש כאשר ישנם גלילים שונים בדרגות חספוס שונות. באפשרות זו הליטוש אומנם מהיר עם זאת רמת הגימור פחות איכותית ואחידה ויהיה מעט קושי להגיע לפינות בעת העבודה. מלטשת זו מתאימה בעיקר לליטוש פנימי במקומות שלמלטשות אחרות אין גישה אליהם וכאשר רוצים לזרז את תהליך הליטוש העדין ולהגיע לתוצאות יותר מהירות.

 

לסיכום: למה חשוב לשים לב?

בעת רכישת מלטשת מוטב לקנות מוצר איכותי מחברת מותג מובילה. יש לדעת שכל המלטשות יוצרות ויברציות אולם חברות אשר מייצרות מלטשות ברמה גבוהה ישקיעו מאמצים רבים בפיתוח טכנולוגיות אשר יפחיתו את רמת הוויברציות במידה משמעותית וכך ישפרו את איכות העבודה, כמו גם את בטיחותם של המשתמשים. כמו כן כיום ישנם כלים אשר מגיעים עם שקית וערכת שאיבת אבק, מה שיכול להפוך את העבודה לאופטימלית במידה מרבית.