ההיסטוריה של חברת FEIN

1867

חברת FEIN  נוסדה בשנת 1867 בידי ווילהלם אמיל פיין כ"סדנא לאלקטרוניקה ומכשירים חשמליים". הנדסת חשמל הייתה טכנולוגיה חדשה בימים ההם ולפיין היה הכישרון גם כממציא וגם כיזם והוא הוכר כחלוץ בתחום הנדסת החשמל עוד בימי חייו. רוח החדשנות שלו היוותה את המנוע להתפתחות החברה ולרעיונות שפיתחה.

מגוון המצאות חשמליות כמו גלאי העשן החשמלי, הטלפון הנייד הראשון ומכונת הקפה האוטומטית הראשונה, חשפו את גאונות ההמצאה של מייסדי החברה. מטרתם הייתה לייצר ציוד ולפתח רעיונות בעלי ערך פרקטי וחשיבות בתחומים שונים בחיי היום יום ובתעשייה. אפילו בימים המוקדמים ההם מיקוד החברה היה בפיתוח כלים בעלי תועלות ממשיות למשתמש.

מכונת הקפה האוטומטית הראשונה

הטלפון הנייד הראשון

1895

בשנת 1895 עזבה המקדחה הידנית החשמלית הראשונה את סדנת הפיתוח של FEIN, כלי שיעשה מהפכה בתחום ואשר היווה למעשה את כלי העבודה החשמלי הראשון והיה בנויה למעשה ממקדחה ידנית לה חובר מנוע חשמלי. ניתן לראותה היום במוזאון המדע הגרמני במינכן.

1906

בתחילה התמקדה החברה בשיפור המקדחה שהמציאה מבחינת עוצמה ומשקל ובהמשך לקו של כלי העבודה החשמליים הנישאים, פיתחה החברה כבר בשנת 1906 את המשחזת הנישאת.

1914

החברה זיהתה במהירות את הפוטנציאל הגלום בכלי עבודה חשמליים  וכבר בשנת 1908 נודע FEIN כמפעל מתמחה בכלי עבודה חשמליים. בשנת 1914 השיקה חברת FEIN את פטיש האוויר הראשון בעל הפעולה האלקטרו-פניאומטית – טכנולוגיה בה נעשה שימוש עד היום.

1933

ב- 1933 פיתחה חברת FEIN פטנט חדש נוסף – מסור היד האנכי.

1957

הפטנט הבא של החברה היה בשנת 1957 – גוף מקדחה העשוי מפלסטיק אשר שימוש כחומר מבודד. הרעיון של בניית גוף המקדחה משני חלקים חלולים הנחלקים לאורך, יצרה את מה שאנו היום לוקחים כמובן מאליו: היעילות והסדר של פס ההרכבה של החלקים הפנימיים של הכלים בתוך אחד משני חלקי המעטפת.

1968

בשנת 1968 המציאה החברה כלי עבודה חשמלי שעבד בטכנולוגיה חדשה של נדנוד –  מסור הגבס. השימוש העיקרי בכלי זה היה במחלקות האורתופדיה לניסור תחבושות גבס.  פטנט התנודות של טכנולוגיה זו אפשר חיתוך של החומר הקשה – הגבס, מבלי לפגוע בעורו של המטופל. מסור הגבס יצר את הבסיס למגוון הרחב של המכשירים הרב-תכליתיים המתוחכמים של FEIN בטכנולוגית הנדנוד.

1985

חברת FEIN  לא שקטה על שמריה ובעשורים האחרונים יצרה החברה מספר רב של חידושים והמצאות. הודות לעבודה הצמודה של החברה עם תעשיית הרכב, פותח מסור המתכת כל שייתן פתרון ייעודי לתחום הרכבים: עד אז לא היה מכשיר חשמלי שיכל לחתוך שמשת זכוכית שהודבקה ע"י סיליקון, עד שהבעיה נפתרה ע"י המכשיר בטכנולוגיית הנדנוד לו פותח להב שהותאם במיוחד למשימה. עם השנים שופר הכלי ושוכלל והיום הוא מוכר כ- Super Cut.

1986

מלטשת הדלתא הראשונה בטכנולוגית הנדנוד, פותחה ונרשם עליה פטנט בשנת 1986. מלטשת היד האוניברסלית הזו אפשרה למשתמשים ללטש חתיכות שעד אז ניתן היה ללטשן ביד בלבד. רפידת הליטוש בצורה של משולש ותנועות הנדנוד השיגו תוצאות ליטוש אופטימליות גם במקומות שלפני כן היו בלתי ניתנות לגישה. עם השנים המלטשת שלFEIN  התפתחה הרבה מעבר לתפקידה המקורי והיא הפכה לכלי רב- תכליתי הידוע היום בשם MultiMaster אשר הינו בעל מגוון רחב של שימושים מקצועיים: ניסור, ליטוש החלקה, הסרת רובה, גרוד, פוליש, גרוד וחיתוך.

1987

ב- 1987 בנתה FEIN את משחזת הזווית הבטיחותית‎ הראשונה עם מעצור ולה הוסף פטנט נוסף של החברה – מנגנון הידוק אביזרים מהיר (QuickIN). הטכנולוגיה של FEIN בה נעשה שימוש בפיתוח משחזרת הזווית הבטיחות, הגבירה את בטיחות המשתמש במכשיר וחסכה זמן רב בעת העבודה. כאשר מכבים את המשחזת, דיסק ההשחזה נעצר בתוך 3 שניות – במקום זמן העצירה הרגיל של 20 שניות. מנגנון הידוק האביזרים המהיר (QuickIN) אשר פותח במיוחד עבור משחזרת הזווית הבטיחותית, איפשר למשתמש להחליף את הדיסק המשחזרת, ללא צורך בכלי עבודה נוספים. בהמשך אומצה מערכת זו גם במוצרי החברה האחרים.

הגבירה את בטיחות המשתמש במכשיר וחסכה זמן רב בעת העבודה

משחזת הזווית הבטיחותית‎ הראשונה

2005

בשנת 2005 שידרגה החברה את משחזות הזווית שלה (גרסת EVO), כאשר פיתחה תפיסת הפעלה חדשה לגמרי שזכתה לשם – FEIN TipStart, אשר הינה המפתח לתכונות ארגונומיות מעולות, לבטיחות ולעמידות של משחזות הזווית. כפתור ההפעלה הוחלף ב- 4 רפידות הממוקמות באופן ארגונומי והינן עמידות לאבק. הפעלת לחץ קל על אחד מ- 4 רפידות ההפעלה ימשיך את עבודת הכלי, שחרור הלחץ יגרום לעצירת הכלי באופן מידי. משחזות FEIN EVO מציעות מבנה ארגונומי אופטימלי.

2007

גרסה חדשה של הכלי הרב תכליתי ה- MUltiMaster, פיתחה החברה בשנת 2007, עם מנגנון הידוק אביזרים מהיר (QuickIN). מערכת זו הפחיתה באופן משמעותי את הזמן הנדרש להחלפת אביזרים, דבר שהינו יעיל במיוחד בעבודות שיפוצים בהן יש צורך להחליף אביזרים בתדירות גבוה. מערכת רבת שימושים זו לעבודות פנים הינה פרי ניסיון של מעל ל- 110 שנים עם כלי עבודה חשמליים ומעל ל- 40 שנות ניסיון עם כלי עבודה בטכנולוגיית הנדנוד.

2011

בשנת 2011 המציאה החברה את מקדחת המתכת הידנית הראשונה המשלבת את היתרונות הביצועיים של מקדחה ידנית עם אלו של מקדח קרביד.

2013

באפריל 2013 חברת FEIN השיקה את ה- SuperWire המערכת הממונעת הראשונה בעולם להסרת שמשות בצעד אחד.

ורסטיליות, כלי חזק ומעל לכל בטיחות היו תמיד בחזית הפיתוח ומאפיינים אלו עמדו בבסיס הפיתוח של חברת FEIN, במטרה לעשות את העבודה בטוחה יותר, מהירה יותר ונוחה יותר למשתמשים בעבודות הידניות והתעשייתיות. היום ממשיכה החברה לפתח רעיונות חדשים על בסיס יומי – רעיונות שיעשו את האפליקציות של מחר קלות יותר לשימוש.