עולם כלי העבודה היום הוא לא מה שהיה פעם. נבחרת כלי העבודה המודרנית כוללת מגוון פתרונות המבוססים על חדשנות טכנולוגית המעלה משמעותית את סטנדרט השיפוץ. זירת המסורים מבטאת היטב את היכולות המתקדמות של ענף הכלים הצועד אל עבר העתיד.
מחד, נוחות וחוויית משתמש גבוהה במיוחד ומאידך, ביצועים טובים יותר תוך מתן מענה מדויק על הצרכים השונים בעבודת הניסור בהתאם לחומר הגלם הנבחר והתוצאה אותה מעוניינים להשיג.

מאז המצאת המסור החשמלי הראשון עבר התחום שינויים רבים וכיום ניתן למצוא מגוון מסורים חשמליים מסוגים שונים. לפניכם מגדיר מסורים חשמליים, לאיזו עבודת ניסור יתאים כל מסור ועל מה לשים דגש בבחירת המסור החשמלי האולטימטיבי.

מסורי שרשרת

מסורי שרשרת הם מסורים חשמליים רבי עוצמה הפועלים באמצעות שרשרת שיניים חדה. מסור השרשרת החל את דרכו בכלל ככלי לניסור עצמות ובמהלך השנים השתנה תפקידו. כיום הוא מסור המתאים לגיזום ענפים, כריתת עצים – תלוי במסור השרשרת הנבחר. כך למשל, מסורי שרשרת מכניים ישיגו אפקט טוב יותר מאשר מסורי שרשרת חשמליים הפועלים על בטרייה נטענת.

מסור עגול

בניגוד לשמו, המסור העגול מבצע חיתוכים ישרים והוא ככל הנראה המסור החשמלי הידני הנפוץ ביותר. מסורים מסוג זה משתמשים בלהב שיניים מסתובב ומתאימים לניסור סוגי עץ שונים במיוחד ל- MDF ודיקט אך יהיו יעילים גם לניסור מתכת, אבן, אריחי קרמיקה ופלסטיק. קוטר הלהב משתנה ממסור למסור כאשר קוטר 190 ס"מ נחשב לפופולארי ביותר ובכל מקרה, סוג הלהב קובע את עומק החתך.

מסור אנכי (ג'יקסו)

קיימים מסורים אנכיים ניידים ומסורים אנכיים מקובעים. בכל אופן, מטרת מסורים אלו היא ניסור של משטחים על פי קווים ששורטטו מראש במטרה להכין מהם פאזלים מעץ לבוד. המסור האנכי מצויד בלהבים ייעודיים אותם יש לבחור לפי החומר המבוקש בין אם מתכת, פלסטיק, MDF, זכוכית, טיח ועוד. ניתן להשתמש במסור אנכי לצורך ביצוע חתכים ישרים אך גם להשגת פינות עגולות. ניתן לראות דגמים שונים של מסרים אנכיים עם פיצ'רים המשדרגים את נוחות הפעולה כמו תאורת לד מובנית.

מסור רב תכליתי

כלי רב-תכליתי כדוגמה ה-Multimaster של FEIN הוא מסור סוג הכולל מגוון רחב של להבי ניסור החלק מקטנים, עד לארוכים ולעגולים וכן מגוון רחב נוסף של סוגי להבים לשימושים שונים המקלים מאוד על עבודות הניסור השונות כגון חיתוכי cut-out בעת התקנות, עבודות במקומות קשים להגעה, חיתוכים ישרים, מדויקים, מהקטנים ביותר עד לגדלים. ה-Multimaster של FEIN הוא בעל עצמה רבה, עובד בשקט וכמעט ללא ויברציות בכלל. מיוצר כולו בגרמניה ועובר בדיקות איכות מחמירות ביותר. למכשיר מערכת הידוק חדשנית – Starlock אשר מבטיחה התאמה מושלמת לאביזרי המולטימאסטר, העברת כח מושלמת ויכולת החלפת אביזרים ב-3 שניות בלבד.

מסורי חרב

מסור חרב הינו מסור בעל להב מוארך הדומה ללהב של סכין שאורכו הממוצע הוא 40 ס"מ. הלהב של מסור זה מונע קדימה ואחורה ביחס לידית, ובידית עצמה מותקן הדק הפעלה. רוב מסורי החרב כבדים ומאסיביים ובעלי ידית המיועדת לאחיזה בשתי ידיים, אך קיים גם מיני מסור חרב המיועד לאחיזה ביד אחת.
מסור חרב יתאים לניסור של חומרים במגוון מרקמים כמו צינורות, פרופילים, הוא גם מצוין לניסור  גבס, עץ דק, אלומיניום, PVC והוא נפוץ מאוד בעבודות גינון. החלפת הלהבים של מסור חרב פועלת על בסיס מנגנון Fix-Tech.
מסור החרב מבית היוצר של FEIN פועל בטכנולוגיית חיתוך עוצמתית לחיתוך צינורות ופרופילים עד קוטר 440 מ"מ, כמו כן הוא יתאים למקטעים מעוצבים מפלדה, ברזל יצוק, בטון איטונג ומגוון חומרים פלסטיים. המסור אידיאלי לחיתוך חומרים מרובדים (סנדוויץ') ולשכבות של חומרים שונים, זמין בגרסת 230 וולט ובעל בקרת מהירות אלקטרונית משתנה למהירות חיתוך מיטבית.

לסיכום, בחירת מסור היא פונקציה של סוג החומר הנבחר לעבודה ופעולת החיתוך המבוקשת. כמו כן, מסורים שונים מגיעים במהירויות ועוצמות חיתוך מגוונות, המגיעים במשקלים שונים, כאשר ניתן למצוא מסורים נטענים ומסורים המחוברים לכבל חשמל. בכל מקרה, בבחירת מסור אסור להתפשר על כושר חיתוך, איכות ובטיחות ולכן, חשוב לבחור מסור חשמלי תוצרת חברה מובילה ואמינה אשר יעשה את העבודה לנוחה וקלה, ויהיה בעל אורך חיים ארוך.